Tekfen Filar-mini hakkında

Tekfen Vakfı’nın çocuklara bir armağanı olan Tekfen Filar-mini konserleri, çocuklara klasik müziği erken yaşta sevdirmeyi amaçlıyor. Tekfen Filarmoni, bu amaç doğrultusunda geleneksel olarak her sonbaharda adını Tekfen Filar-mini olarak değiştirerek çocuklara özel bir konser veriyor. Küçük müzikseverleri büyük bestecilerin birbirinden güzel eserleriyle buluşturan bu konserler, rengârenk kukla gösterileri, hikâye anlatımları ve gözalıcı sahne performansları ile çocukları büyülü bir klasik müzik yolculuğuna çıkartıyor.

Bugüne kadar Filar-mini

Image
2013

Tekfen Filar-mini, bu ilk konserinde, genç ve güleryüzlü Singapurlu konuk şef Darrell Ang yönetimindeküçük misafirlerine masal tadında bir konser verdi. İstanbul’da TİM Show Center’da, Bursa’da ise Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde dinleyicilerinin karşısına çıkan Filar-mini, genç konukları için üç eserden oluşan bir program hazırladı.

Konserin ilk eseri olan Charles Auguste de Bériot’nun “Keman Konçertosu”nu, kendisi de 9 yaşında olan Rus kemancı Michelle Bushkova seslendirdi. Ustalığıyla dinleyicilere küçük yaşta nasıl büyük bir müzisyen olunabileceğini gözler önüne seren Bushkova’nın ardından programda, Rus besteci Prokofiev’in çocuklar için yazdığı “Peter ve Kurt” adlı müzikli masal yer aldı. Çeşitli enstrümanlarla farklı hayvan seslerinin canlandırıldığı bu eserin anlatıcılığını, radyo programcısı ve tiyatrocu Ali Pınar yaptı. Çaykovski’nin “Fındıkkıran Balesi”nden seçmelerde ise, renkli kostümleriyle bir balet ve balerin esere konu olan karakterleri canlandırdı.

incelemek için tıklayınız

Image
2016

Tekfen Holding’in 60. yılı vesilesiyle çocuklara armağan edilen bu konser, genç Özbek Şef Aziz Shokhakimov yönetiminde Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Yazar ve tiyatro yönetmeni Yiğit Sertdemir'in kurgusu, sinema oyuncusu Serra Yılmaz’ın anlatımı, Osman Ateş’in koreografisi ve Candan Seda Balaban’ın Tiyatro ve küçükleri keyifli bir klasik müzik yolculuğuna çıkaran konserde, Strauss’un sevilen polkalarından Saint-Saëns’ın “Hayvanlar Karnavalı” ve Rimsky Korsakov’un “Yaban Arısının Uçuşu”na, eğlenceli olduğu kadar öğretici eserler seslendirildi.

Serra Yılmaz renkli kişiliğiyle müzisyenler, çalgılar ve müziğe dair verdiği değerli bilgilerle çocuklara rehberlik ederken, konserde ve konser arasında çocuklar için renkli sürprizler de yer aldı.

incelemek için tıklayınız

Image
2017 

28 Ekim’de Zorlu PSM Ana Tiyatrosu’nda çocuklarla buluşan Tekfen Filar-mini, bu kez oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Özen Yula’nın yönetmenliği, Hasibe Eren’in naratörlüğü ve Banu Demir’in koreografisi ile çocukları sihirli bir klasik müzik yolculuğuna çıkardı. Küçük müzikseverler, konserde Rossini, Debussy, Mozart, Wagner, Liszt ve Çaykovski gibi büyük bestecilerin dünyaca bilinen birbirinden güzel eserlerini renkli bir anlatım, dans ve ışık oyunları eşliğinde dinlediler. Beşiktaş Belediyesi Çocuk Korosu da, Tekfen Filar-mini’nin davetlisi olarak konserde sürpiz parçalarla yer aldı.

incelemek için tıklayınız

Image
2018

Artık bir sonbahar geleneği haline gelen Tekfen Filar-mini konserleri, 20-21 Ekim tarihlerinde Şef Aziz Shokhakimov’un yönetimi, tiyatro yazarı ve yönetmeni Yiğit Sertdemir’in kurgusu ve oyuncu Tilbe Saran’ın naratörlüğünde çocuklara festival gibi bir hafta sonu yaşattı. Kapalı gişe izlenen konserler öncesinde Lütfi Kırdar Auditorium’un fuaye alanına kurulan panayır, konseri bir şenlik havasına büründürdü. Birbirinden renkli etkinliklerle çocuklar ve aileleri eğlenceli bir hafta sonu geçirirken, bu yıl için belirlenen “Düş ve Dönüşüm” temasına uygun olarak çocukların getirdiğiiyi durumdaki oyuncak ve kitaplar, Tekfen Vakfı tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Osman Ateş’in koreografisini ve Candan Seda Balaban’ın dekor ve kostümlerini hazırladığı konserler, çocukları adeta sihirli bir yolculuğa çıkardı. Küçük müzikseverler, Vivaldi, Brahms, Bizet, Çaykovski, Strauss ve Bernstein gibi büyük bestecilerin birbirinden güzel eserlerini anlatım, dans ve kukla oyunları eşliğinde dinleme fırsatı buldu.

incelemek için tıklayınız

Image
2019

Pandemi nedeniyle verilen zorunlu aradan önce Tekfen Filar-mini’nin çocuklarla son buluşması 9 Kasım’da İstanbul Lütfi Kırdar’da verilen iki konserle oldu. Biletleri satışa çıktığı hafta tükenen konserlerin teması bu kez “Oyun”du. Yazar ve tiyatro yönetmeni Yiğit Sertdemir'in kurgusu, Ceyda Düvenci’nin anlatımı, Osman Ateş’in koreografisi ve Candan Seda Balaban’ın rengârenk kuklalarıyla hazırlanan konser, hikâye anlatımları ve göz alıcı bir sahne performansı eşliğinde çocuklara bir kez daha olağanüstü bir klasik müzik deneyimi yaşattı.

Küçük müzikseverler, Chopin, Paganini, Rahmaninov, Brahms gibi nice büyük bestecinin birbirinden güzel eserlerini anlatım, dans ve kukla oyunları eşliğinde dinlediler. Konserin çocuklar açısından ilham verici yönlerinden biri de, 11 yaşındaki piyanist Yahya Azimoğlu ve 10 yaşındaki kemancı Defne Güngör’ün solist olarak temsillerde yer almasıydı. Geleceğin başarılı müzisyenleri, Haydn ve Bach’ın eserlerini büyük bir beceriyle seslendirerek kendilerini izleyen yaşıtlarını hayran bıraktı. Ertesi günün 10 Kasım olması nedeniyle Tekfen Filar-mini konseri, Muammer Sun tarafından düzenlemesi yapılan ve koro eşliğinde söylenen İzmir Marşı ile sona erdi. Orkestra ve oyuncular, dakikalarca ayakta alkışlandı. 

Konserlerin tüm geliri, 15 yıldır müzik eğitimi yoluyla çocukların sağlam karakterli bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunan Barış İçin Müzik Vakfı’na bağışlandı. Ayrıca bu yıl da konser günü çocuklar, kullanmadıkları ve iyi durumda olan oyuncak ve kitaplarını fuayede bulunan kutulara bırakarak, ihtiyaç sahibi arkadaşlarını sevinçlerine ortak ettiler.

incelemek için tıklayınız