Tekfen Filarmoni Orkestrası

Türkiye’nin sayılı özel sanat kurumlarından Tekfen Filarmoni’nin temelleri 1992 yılında, Kurucu Şef Saim Akçıl’ın girişimi ve Tekfen Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit’in desteğiyle “Karadeniz Oda Orkestrası” olarak atıldı. Öncelikle Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin müzisyenlerinden oluşan orkestra, zamanla Hazar ve Akdeniz ülke müzisyenlerini de bünyesine katarak “Üç Denizin Sesi” adıyla 23 ülkenin bayrağını dalgalandıran çokuluslu ve kültürlerarası bir yapıya kavuştu. Bu genişleme ile Tekfen ailesine katılan Tekfen Filarmoni, nam-ı diğer “Üç Denizin Sesi”, 30 yıla yakın bir süredir Türkiye’nin sayılı özel orkestralarından biri olarak Türkiye’nin kültür sanat hayatına katkı yapıyor.

Tekfen Filarmoni, kuruluşundan bu yana, bir senfonik orkestranın klasik repertuvarına ek olarak, temsil ettiği coğrafyanın müziğini ve kendine özgü çalgılarını da sanatsal çizgisinin doğal bir parçası olarak kabul etti. Saim Akçıl yönetiminde yurt içi ve yurt dışı temsillerinde ud, ney ve kanun başta olmak üzere Türkiye’den bağlama, kaval, kemençe ve tulum; Azerbaycan’dan kemança; Gürcistan’dan salamuri; Kazakistan’dan kılkobuz; Kırgızistan’dan komuz; Rusya’dan domra; Özbekistan’dan çang; Ukrayna’dan bandura ve Yunanistan’dan buzuki gibi otantik çalgılara ve onlar için yazılmış eserlere yer veren Tekfen Filarmoni, bu coğrafyaların müzikal mirasına sahip çıkmayı görev edindi.

Tekfen Filarmoni, sanatsal vizyonu paralelinde, sıra dışı projelerde de yer alarak müziğe farklı bakış açıları kazandırıyor. Bir Osmanlı kucak arpı olan Çeng’i besteci Hasan Uçarsu ve arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ile birlikte yeniden müzik dünyasına kazandırması ve Kurtuluş Savaşı sırasında açılan Milli Marş yarışmasına katılan bestelerin peşine düşmesi, bu yaklaşımının birer örneğini oluşturuyor. Bu gibi çalışmalar, enstrüman yapımı, eser siparişi, yayın, konser ve kayıtlarla somut ürünlere dönüşüyor.

Çocuklara küçük yaştan itibaren klasik müzik sevgisini aşılamak ve geleceğin bilinçli dinleyicisinin yaratılmasında pay sahibi olmak, topluluğun önemsediği konulardan bir diğeri. Orkestra, artık bir gelenek olarak “küçüklere büyük konserler” vermek için belirli zamanlarda adını “Tekfen Filar-Mini” olarak değiştiriyor ve çocuk dinleyicilerle bir araya geldiği temsillerden en az onlar kadar keyif alıyor.

Kuruluşunun 25. yılında Tekfen Filarmoni, daimi şeflik ve sanat direktörlüğü görevlerini Özbek asıllı genç yetenek Aziz Shokhakimov’a emanet edip, önemli bir değişim ve yenilenme sürecine girdi. Konserlerinde Alban Gerhardt, Alkistis Protopsalti, Anna Smirnova, Arif Sağ, Behzod Abduraimov, Bülent Bezdüz, Charlie Siem, Deniz Kozhukhin, Ercan Irmak, İdil Biret, İlker Arcayürek, Göksel Baktagir, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Murat Karahan, Omar Tomasoni, Pumeza Matshikiza, Rabih Abou-Khalil, Roman Kim, Sergei Nakariakov, Şenol Talınlı, Şirin Pancaroğlu, Teona Dvali ve Yurdal Tokcan gibi çok sayıda önemli solisti ağırlayan Tekfen Filarmoni, 2019-2022 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali Açılış Orkestrası görevini üstlenmekten de büyük bir heyecan ve gurur duyuyor.