Barış için Müzik Vakfı

Image
Bu yıl 200 çocuğun ücretsiz yararlandığı, büyük kısmı dijital olarak gerçekleşen Barış İçin Müzik eğitim programı kapsamında “Enstrüman ve Koro Dersleri”, “Beden Perküsyonu Dersleri”, “Müzik Kültürü Dersleri”, “Sosyal Atölyeler” ve “Ustalık Sınıfları” yer aldı.

Barış İçin Müzik Oda Müziği Grubu öğrencileri ile Tekfen Filarmoni müzisyenleri birbirlerine "Barış Arkadaşım" diyerek bir araya geldi, birlikte usta-çırak ilişkisi kurdu!

Barış İçin Müzik Vakfı’nın 2021 programı içinde yer alan Ustalık Sınıfı derslerine Barış İçin Müzik Oda Orkestrası’nda eğitim alan 31 öğrenci katıldı. Tekfen Filarmoni üyesi 18 müzisyenin de desteği ile ustalık sınıfı dersleri 29 Mart - 30 Haziran tarihleri arasında birebir ve toplu dersler olarak çevrimiçi gerçekleşti.

Image
Ustalık Sınıfı dersleri ile Barış İçin Müzik Oda Müziği Grubu öğrencilerinin müzikal gelişimlerini sürdürmeleri ve bilgilerini pekiştirmeleri amaçlanırken, çeşitli konu başlıklarında gerçekleştirilen webinarlar ile de Tekfen Filarmoni müzisyenlerinin orkestra deneyimlerini paylaştı. 

Haftada Bir Mentor-Mentee Buluşması 

Tekfen Filarmoni sanatçıları, Vakfın Oda Müziği grubu öğrencilerine gönüllü olarak haftada bir saat mentorluk yaptı.

Ayda Bir Barış Arkadaşım Webinar Buluşmaları 

Image
Ayda bir gerçekleştirilen çevrimiçi seminerlere Barış İçin Müzik öğrencileri, anne, babaları, yakınları da katıldı. 

Barış Arkadaşım Webinar Buluşmaları başlıkları arasında "Performans kaygımın üstesinden nasıl gelirim?", "Orkestrada soloma nasıl hazırlanırım?", "Orkestra Şefi ne anlatmaya çalışıyor?", "Rahlede ön sırada olmak”, “Rahlede 2 kişi olmak", “Yurtdışında okudum, yine olsa yine okur muyum?” gibi öğretici konular yer aldı.

2021 Mart ayında gerçekleştirilen ilk webinar, Tekfen Filarmoni Klarnet Grup Şefi Yağızcan Keskin tarafından, “Orkestra soloma nasıl hazırlanırım? Performans kaygımın üstesinden nasıl gelirim?” başlıklarında sunuldu. 

Ardından eğitimlerde yer alan müzisyenler şu şekilde:

Arslan Büyükkaya, Keman

Ayça Akünal, Keman

Can Özhan, Keman

Deniz Toygür, İkinci Keman Grup Şefi

Doğan Doğangün, Kontrbas

Elif Kay, Flüt

Emre Günay, Timpani

Fevzi Onur Ustabaş, Klarnet

Gözde Güneş Çerçi, Viyolonsel

İlker Cankara, Kontrbas

Melodi Kayış, Keman

Nazlı Avcı, keman

Orhan Çelebi, Viyola

Ömer Faruk Dede, Kontrbas Grup Şefi 

Tolga Akman, Trombon Grup Şefi

Turgutcan Çarıkçı, Bas Trombon