Aziz Shokhakimov

Image
1988 doğumlu olan Aziz Shokhakimov, Taşkent’teki Özbek Ulusal Konservatuvarı’nda Profesör Vladimir Neymer’in öğrencisi olarak şeflik öğrenimi gördü. Özbek Ulusal Orkestrası’nı ilk kez yönettikten sonra 2001’de orkestraya yardımcı şef olarak atandı. 2005’te, Özbekistan Devleti tarafından yetenekli genç müzisyenlere verilen Nikhol Ödülü’ne layık görüldü. O zamandan bu yana birçok konserde yönettiği orkestranın halen birincil şefi olarak görev yapan Shokhakimov, opera alanındaki ilk şefliğini de 2002’de Özbekistan’ın Devlet Akademik Tiyatrosu’nda Bizet’nin Carmen operasını yöneterek yaptı.

Aziz Shokhakimov, ilk olarak 2010 yılında Uluslararası Mahler Şeflik Yarışması’nda aldığı ikincilik ödülü ile uluslararası müzik çevrelerinin dikkatini üzerine çekti. Bu başarının hemen ertesinde Dresden, Milano, Moskova, Darmstadt ve Bolonya gibi şehirlerde konserler yönetti. ABD’deki ilk konserini Oregon Senfoni Orkestrası ile 2012 sonbaharında veren genç sanatçı, 2013’te Pasifik Senfoni ve Houston Senfoni Orkestralarını, 2014 yılında da Winnipeg Senfoni Orkestrası’nı yönetti.

 

 

Image
Rhein Operası’nda ilk temsilini 2014’te gerçekleştirdikten sonra burada daimi orkestra şefliği pozisyonuna getirilen Aziz Shokhakimov, 2015-2016 sezonunda Aida, Rigoletto, Golden Cockerel, Hoffmann’ın Masalları ve Carmen gibi prodüksiyonları yönetti. 2016 yılından itibaren üç yıl süreyle Milano’daki Verdi Orkestrası’nın konuk şefliğine getirildi. NDR Hamburg, DSO Berlin ve Slovak Filarmoni gibi orkestralarla ilk konserlerini verdi. 2015-2016 sezonunda Frankfurt Radyosu, Stuttgart Radyosu, Monte Carlo, Milano ve Strazburg Orkestralarının şefliğini tekrar üstlendi.

Aziz Shokhakimov, 2016 yılında dünyanın dört bir yanından gelen 65 katılımcının arasından seçilerek, Nestlé ve Salzburg Festivali Genç Şefler Ödülü’ne layık görüldü. 2017 yılında Tekfen Filarmoni’nin daimi şefliğini ve sanat direktörlüğünü üstlenen Shokhakimov, aynı zamanda Strazburg Filarmoni Orkestrası’nın yeni müzaik ve sanat yönetmenidir.